Sosny są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ mają igły przymocowane do gałęzi. Igły są zielone i brązowieją, gdy się starzeją. Drzewa sosnowe są w Polsce bardzo często spotykane i popularnie wykorzystywane jako drzewka choinkowe w święta.
Spis treści:
Sosna – opis drzewa
Sosny mają bardzo silny zapach, który jest zarówno przyjemny, jak i nieprzyjemny. To właśnie z powodu tego zapachu trudno je sadzić w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi.
To drzewo może osiągnąć nawet 50 metrów wysokości, w zależności od gatunku ale szerokość drzewa dochodzi do 4 metrów.
Sosna jest jednym z najpospolitszych drzew w Ameryce Północnej i Europie. Ma koronę w kształcie stożka i igiełkowate liście. Igły są pogrupowane w wiązki po 5, które są zaostrzone na końcu. Kora jest zwykle szara i szorstka, z głębokimi bruzdami rozciągającymi się poziomo.
Sosny mogą żyć 200 lat lub dłużej w zależności od gatunku.
Gatunki sosny
Gatunki sosny są najbardziej rozpowszechnionymi drzewami na świecie. Rosną w wielu różnych siedliskach i można je znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.
Do najpopularniejszych gatunków sosny należą:
-
Sosna pospolita
-
Sosna Szkocka, która pochodzi z Europy i Azji i można ją znaleźć w całej Ameryce Północnej.
-
Sosna zwyczajna
-
Sosna Biała, która pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej.
-
Sosna czarna
-
Sosna himalajska
Sosna – zastosowanie
Sosna to drzewo, które chętnie jest wykorzystywane w Święta Bożego Narodzenia jako drzewko choinkowe. W tym celu jest uprawiana w wielu miejscach na świecie. Świetnie nadaje się do tego celu ponieważ szybko rośnie i ma specyficzny zapach, który wielu ludziom kojarzy się ze świętami.
Sosna ma również zastosowanie w przemyśle. Z drewna sosnowego można wytwarzać meble, ale również bardziej skomplikowane konstrukcje, jak elementy domu, dachy czy podłogi.
Joanna Szczypiorska to pasjonatka ogrodnictwa, która od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na blogu poświęconym roślinom NaszeRosliny.pl. Zafascynowana naturą, Joanna specjalizuje się w pielęgnacji kwiatów doniczkowych, zakładaniu domowych ogródków i kreowaniu zielonych przestrzeni, nawet na małych powierzchniach. Jej misją jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, naturalnych aranżacji w domach i ogrodach, niezależnie od posiadanej przestrzeni.