Sosna – charakterystyka drzewa

sosna

Sosny są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ mają igły przymocowane do gałęzi. Igły są zielone i brązowieją, gdy się starzeją. Drzewa sosnowe są w Polsce bardzo często spotykane i popularnie wykorzystywane jako drzewka choinkowe w święta.

Sosna – opis drzewa

Sosny mają bardzo silny zapach, który jest zarówno przyjemny, jak i nieprzyjemny. To właśnie z powodu tego zapachu trudno je sadzić w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi.

To drzewo może osiągnąć nawet 50 metrów wysokości, w zależności od gatunku ale szerokość drzewa dochodzi do 4 metrów.

Sosna jest jednym z najpospolitszych drzew w Ameryce Północnej i Europie. Ma koronę w kształcie stożka i igiełkowate liście. Igły są pogrupowane w wiązki po 5, które są zaostrzone na końcu. Kora jest zwykle szara i szorstka, z głębokimi bruzdami rozciągającymi się poziomo.

Sosny mogą żyć 200 lat lub dłużej w zależności od gatunku.

Gatunki sosny

Gatunki sosny są najbardziej rozpowszechnionymi drzewami na świecie. Rosną w wielu różnych siedliskach i można je znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.

Do najpopularniejszych gatunków sosny należą:

  • Sosna pospolita

  • Sosna Szkocka, która pochodzi z Europy i Azji i można ją znaleźć w całej Ameryce Północnej.

  • Sosna zwyczajna

  • Sosna Biała, która pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej.

  • Sosna czarna

  • Sosna himalajska

Sosna – zastosowanie

Sosna to drzewo, które chętnie jest wykorzystywane w Święta Bożego Narodzenia jako drzewko choinkowe. W tym celu jest uprawiana w wielu miejscach na świecie. Świetnie nadaje się do tego celu ponieważ szybko rośnie i ma specyficzny zapach, który wielu ludziom kojarzy się ze świętami.

Sosna ma również zastosowanie w przemyśle. Z drewna sosnowego można wytwarzać meble, ale również bardziej skomplikowane konstrukcje, jak elementy domu, dachy czy podłogi.