Begonia bulwiasta – uprawa, wymagania, stanowisko

begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta, czyli Begonia x tuberhybrida jest rośliną z gatunku bulwiastych i spośród swojego gatunku ma wyjątkowo wysokie walory dekoracyjne. Ma rzadko spotykane niesymetryczne liście, przez co znana jest również pod inną nazwą – ukośnica. Ta roślina posiada ciekawe kwiatostany, które czasem zwisają kaskadowo, a czasem kwiaty formują się w pełne kule, przypominające wyglądem róże. Begonie są roślinami bardzo często spotykanymi na rabatach lub na balkonach, ponieważ są łatwe w uprawie, a ich kwitnienie przypada między wiosną w późną jesienią, więc przyozdobione miejsce bardzo długo może się cieszyć kolorowymi kwiatami. Begonia jest rośliną wieloletnią. Posiada także bardzo wiele odmian kolorystycznych, więc jest rośliną bardzo uniwersalną. Długość pędów begonii bulwiastej nie przekracza przeważnie 30 cm. Przez to, że jej pędy często się rozgałęziają na końcu, przypomina przeważnie małą krzewinkę. Begonia bulwiasta to begonia wielokwiatowa.

Nazwa begonia bulwiasta wzięła się od tego, że ta właśnie roślina wytwarza podziemne bulwy, dzięki którym się rozmnaża.

Begonia bulwiasta uprawa

Jak uprawiać begonię bulwiastą? Wszystkie odmiany begonii z wyłączeniem begonii drobnokwiatowej (ta lubi nasłonecznione miejsca) preferują miejsca lekko zacienione. Begonie nie lubią przesadnego podlewania i zalania korzeni, czy zraszania lici. Wolą podlewanie umiarkowane. Aby begonia dobrze się rozwijała powinno się ją nawozić nawozami mineralnymi. Natomiast nawozy azotowe, które powodują zwiększenie bujności kwitnienia nie są dla begonii wskazane. Jeśli jakaś część kwiatów uschnie, można ją swobodnie usunąć. Begonia kwitnie bardzo długo, bo aż do późnej jesieni – do pierwszych przymrozków. Jednak na zimę powinno się wykopać jej bulwy, lekko wysuszyć, oczyścić i zostawić w temperaturze 7-12 ºC.

Jaka ziemia do begonii bulwiastej ?

Begonia bulwiasta najlepiej rośnie w ziemi torfowej – żyznej i przewiewnej. Begonie wielokwiatowe lubią również podłoże kwaśne, z dużą ilością próchnicy.

Begonia wymagania

Begonia bulwiasta nie powinna być narażona na zbyt niskie temperatury. Jak tylko zaczynają się przymrozki należy bulwy wykopać. Powinna być podlewana w umiarkowany sposób i znajdować się w lekko zacienionym miejscu. Ważny jest również sposób w jaki sadzimy begonie. należy umieścić jej cebulkę wypukłą częścią w ziemi i zakopać cienką warstewką ziemi tak na mniej więcej 1 do 2 cm. Kiedy posadzimy rośliny należy lekko je podlać i dodać nawóz mineralny.

Begonia stanowisko

Najlepsze stanowisko dla begonii bulwiastej to stanowisko lekko zacienione. Na pełnym słońcu kwiatostan staje się lekko przerzedzony, a roślina może mieć ogólny problem z wydaniem na świat kolejnych kwiatów. Begonia wystawiona na bezpośrednie promienie słoneczne szybko się przesusza.

Zastosowanie begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta najczęściej stosowana jest na rabatach i na balkonach przez łatwość uprawy i długie kwitnienie. Begonia może się również sprawdzić jako roślina na skalniak, lub oczko wodne. Begonie można sadzić w donicach i innych pojemnikach, jak i bezpośrednio w ziemi.