Cyklamen – uprawa, odmiany, pielęgnacja

cyklamen

Cyklameny to popularne rośliny ozdobne, uprawiane w domu ze względu na ich duże, efektowne, kwitnące zimą kwiaty. Kolorowe kwiatostany w odcieniach bieli, różu i czerwieni, przy właściwej pielęgnacji mogą cieszyć dłużej. 

Kwiaty tej uroczej rośliny są zazwyczaj wonne, pofałdowane z marmurowymi liśćmi w kształcie serca. Są szeroko dostępne w centrach ogrodniczych oraz w kwiaciarniach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ze względu na ich urok często wręczane są jako prezenty.

Rodzaje cyklamenów

Cyklameny zdobiące nasze parapety, to odmiany pochodzącego z Turcji, dzikiego Cyclamen persicum. Odmiany o mniejszych kwiatach, znane również jako mini cyklamen, są sprzedawane jesienią jako rośliny rabatowe. Świetnie nadają się jako kolorowy dodatek do donic, skrzynek balkonowych jesienią i wczesną zimą. Należy jednak pamiętać, że chociaż bardzo trwałe, nie są jednak mrozoodporne.

Uprawa i pielęgnacja

Cyklamen to urocza, średnio wymagająca roślina.  Aby pięknie się rozwijać potrzebuje przede wszystkim, chłodnego, jasnego miejsca. Doniczkę z cyklamenem należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego.  Roślina lubi glebę wilgotną, ale nie można jej zbyt obficie podlewać. Wzmożone lanie wody jest powszechnym sposobem na zabicie cyklamenu. Mało tego, aby roślina ponownie zakwitła w następnym sezonie, należy ją pozostawić ją w stanie uśpienia w okresie letnim, ograniczając podlewanie. Doniczkę w fazie uśpienia cyklamenu należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze około 10-15°C. Do tego celu idealna jest chłodna oranżeria, ganek lub parapet od strony wschodniej lub północnej. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty powinny kwitnąć przez co najmniej sześć tygodni.

Najczęstsze problemy z uprawą i sposób na ich pokonanie

Większość problemów z cyklamenami w pomieszczeniach jest spowodowana nadmiernym podlewaniem lub wysokimi temperaturami.

Żółte liście jesienią lub zimą oznaczają, że w pomieszczeniu jest za ciepło lub to, że roślina została podlana zbyt obficie. Mogło też zostać narażona na zbyt dużo światła słonecznego. Przechowuj roślinę w chłodnym pomieszczeniu, z dala od jasnego słońca i nadmiaru wody. Żółte liście na wiosnę są jednak normalne. Roślina w tym czasie naturalnie obumiera, zanim przejdzie w stan uśpienia.

Słabe kwitnienie jest spowodowane zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Dodatkowo zbyt ciepłe otoczenie spowoduje  wczesne uśpienie cyklamenu.