Czosnek ozdobny

czosnek ozdobny

Czosnek jest używany w domu. Ale jest jeden czosnek, który można stosować na zewnątrz – czosnek ozdobny, który wygląda pięknie i świetnie sprawdza się do ozdabiania. Dowiedz się więcej o czosnku ozdobnym.

Czosnek ozdobny – opis

Czosnek ozdobny (Allium senescens) to wspaniały dodatek do każdego ogrodu. Rośliny są bardzo łatwe w uprawie i zapewniają kolor przez cały rok dzięki purpurowym, różowym, czerwono-białym kwiatom. Estetycznie wyglądające liście są również dostępne w kolorze fioletowym, niebiesko-zielonym, szarym lub białym dla jeszcze większej różnorodności.

Na łodydze na wierzchołkach liści znajdują się piękne kwiaty.

czosnek ozdobny

Kwiaty są niezwykle atrakcyjne dla pszczół, ale także są ulubionym źródłem nektaru dla motyli. Swoim wyglądem sprawiają też, że roślina jest intrygująca dla ogrodników i architektów krajobrazu.

Czosnek ozdobny – uprawa

Jak uprawiać czosnek ozdobny? Czosnek dobrze rośnie na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, ale kwitnie jeszcze lepiej, gdy pogoda jest chłodna i wilgotna. Wystawianie go na dużą ilość światła słonecznego wydobywa również jego kwiaty, które są większe niż gdyby rosły w zacienionym środowisku. Dlatego dobrze, aby czosnek ozdobny był posadzony w miejscu odpowiednio nasłonecznionym.

Kiedy sadzić czosnek ozdobny?

Cebule można sadzić na podwórkach już we wrześniu. Jeśli zostaną pozostawione na zimę, cebulki będą przechowywać żywność na przyszły rok. Jesienią będziesz chciał wykopać cebulki i zabrać je do domu na zimę – w ten sposób będą dalej rosły poza sezonem.