Epipremnum złociste – odmiany, uprawa, podłoże

epipremnum

Epipremnum złociste zdołało wyrobić sobie pewną renomę w polskich domostwach. Jest bardzo popularne i stosunkowo łatwo asymiluje się ze środowiskiem, w którym jest hodowane. Niewiele jednak osób zdaje sobie w ogóle sprawę, że posiada epipremnum. Ponadto, ta pnąca roślina naturalnie występuje w Polinezji, gdzie nieskrępowana doniczkami może osiągać naprawdę imponujące rozmiary i wyrastać na bujne, piękne liany.

Czy epipremnum ma kwiat?

Jak niemalże każda znana roślina, epipremnum posiada kwiatostany. Kwiat epipremnum zazwyczaj nie jest jednakże zbyt okazały, przez co nie ma cech ozdobnych. Wyjątki stanowią odmiany kolorowe. Najczęściej mają barwę od kremowej, przez delikatnie żółtą, po perłowobiałą, choć zdarzają się także bardziej intensywne i rzucające się w oczy odcienie.

Epipremnum uprawa

Epipremnum nie jest rośliną charakteryzującą się trudnością w uprawie. Najlepiej i najbardziej efektywnie rośnie na podłożu wysoce przepuszczalnym, hojnie wzbogaconym w dodatek odżywczej próchnicy oraz żyznym. Dodatko, warto pamiętać, że ziemia, w której ma osnąć epipremnum powinna być zawsze odpowiednio nawodniona i posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Ta pnąca roślina potrzebuje dużych dawek nasłonecznienia, toteż powinna stać w miejscu mieszkania, które oświetlone jest przez możliwie jak najwięcej godzin w ciągu dnia. Jak zostało wspomniane, epipremnum szybko i intensywnie rośnie (może osiągać ponad pięć metrów). Z tego powodu, w sezonie rozsądnie jest dokarmiać ją specjalistycznymi nawozami dla roślin doniczkowych, które posiadają masywne, ozdobne liście. Bez problemu można także podcinać zbyt długie pędy, które z powodzeniem spiszą się jako młode sadzonki.

Epipremnum odmiany

Ta pnąca roślina nie doczekała się zbyt wielu odmian. Naturalnie, najbardziej popularne jest epipremnum złociste, które zostało już wspomniane. Niemniej jednak, istnieje jeszcze kilka odmian, o których warto wspomnieć choćby w kilku słowach. Pierwszą z nich jest Marble Queen. Liście w tym wypadku są pstre, wybarwione na biało i żółto z domieszką zielonkawych smug. Drugą interesującą odmianą jest z całą pewnością ‘N’Joy’. Blaszki liści w tym wypadku mają ciekawą, pomarszczoną fakturę oraz są nakropione białymi, nieregularnymi plamami. Trzecią propozycją zasługującą na uwagę jest natomiast Golden Pothos, zamiennie zwany Neon. Nazwa w tym wypadku w pełni odzwierciedla wygląd tej odmiany epipremnum. Wybarwienie jest bowiem niemalże neonowozielone. Jade charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi i łodygami, zaś Aureus jest limonkowozielona.

Epipremnum podłoże

Najlepiej sprawdzi się tutaj podłoże leśne, o lekko kwaśnym odczynie. Powinno także wykazywać się dużą przepuszczalnością i być stale wilgotne (tutaj warto jednakże pamiętać, że epipremnum, któremu przyjdzie rosnąć w stale przelewanym podłożu może zacząć gnić, a w konsekwencji-obumierać). Aby ocenić, czy gleba potrzebuje już podlania wystarczy dotknąć go palcem.

Reasumując, epipremnum to piękna roślina, która na stałe zagościła w domostwach. Jest prosta w uprawie, szybko wzrasta, a jej liście potrafią osiągać naprawdę imponujący wygląd.