Eustoma – uprawa, odmiany, pielęgnacja

eustoma

Eustoma to niezwykle dumna i piękna roślina. Niegdyś można było ją kupić wyłącznie jako kwiat cięty, ale obecnie równie popularne są jej sadzonki. Każdy, kto chce mieć niesamowity i kolorowy ogród, powinien pomyśleć o ich posadzeniu. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja eustomy? Jakie są jej najpopularniejsze odmiany? O tym można przeczytać poniżej!

Eustoma wielkokwiatowa – krótka charakterystyka

Eustoma wielkokwiatowa, bo właśnie o niej mowa naturalnie występuje jedynie w ciepłym klimacie m.in.: w Meksyku, Stanach zjednoczonych, na Karaibach i w północnej części Ameryki południowej. Roślina potocznie nazywana jest goryczką. Natomiast oficjalna nazwa została zaciągnięta z języka greckiego i po tłumaczeniu oznacza przyjemne usta. Eustoma wielkokwiatowa do złudzenia przypomina różę, ale płatki kwiatów mają nieco inny kształt. Są delikatne i dzwonkowate. Z kolei liście są silnie zielone, lejkowate, a łodyga jest długa i prosta. Przy prawidłowej uprawie roślina może osiągnąć nawet do 60 cm wysokości.

Uprawa  i pielęgnacja eustomy wielkokwiatowej

Eustoma wielkokwiatowa jest rośliną wymagającą, więc początkujący hodowca może mieć problem z jej uprawą. Niemniej stosując się do pewnych zasad, można wyhodować naprawdę niesamowity okaz. Przede wszystkim eustomy pod żadnym pozorem nie należy wysiewać wprost do ziemi przez wzgląd na nasz klimat. Dlatego najlepiej jest sadzić ją w doniczce lub szklarni.

Wybierając stanowisko, warto zadbać o odpowiednią ilość dostępu do światła słonecznego. Roślina najlepiej wzrasta w temperaturze około 20 stopni. Dobrym miejscem do umieszczenia doniczki jest więc słoneczny parapet. Kiedy nadejdą ciepłe dni, można ją wynieść na zewnątrz. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Eustomę należy regularnie podlewać niewielką ilością wody, ponieważ jej nadmiar może być szkodliwy dla korzeni i prowadzić do ich gnicia. Raz w tygodniu trzeba także zastosować nawóz do roślin kwitnących. W ogrodzie roślinę można uprawiać poprzez posadzenie sadzonek. Okres kwitnienia przypada między wczesnym latem a pierwszymi przymrozkami. Na ponowne kwitnienie można liczyć jedynie, gdy zostaną przeprowadzone odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, czyli obcinanie przekwitłych kwiatów i łodyg.

Ciekawe odmiany eustomy wielkokwiatowej

Każda odmiana eustomy wielkokwiatowej prezentuje się niesamowicie. Odróżnia je jednak tempo wzrostu, wielkość oraz przeznaczenie. Niektóre z nich niestety nie nadają się do uprawy w ogródku, a inne wręcz przeciwnie. O to najciekawsze odmiany:

  • Syrena jest malutka, osiąga zaledwie 15 cm wysokości, można ją sadzić w doniczce.
  • Kopciuszek wzrostem nie przekracza 50 cm, ma delikatne i pełne kwiaty.
  • Echo ma podwójne, duże kwiaty o spiralnym kształcie, odmiana doskonale się sprawdza jako kwiat cięty.
  • Terry ma podwójne, lejkowate kwiaty, osiąga około 70 cm wysokości, łodygi są mocne i silnie rozgałęzione.