Jak pielęgnować wrzosy?

wrzos

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że wrzosy symbolizują nadchodzącą jesień i kończące się już lato. Ta prosta, ale zarazem wyjątkowo piękna dekoracja idealnie prezentuje się zarówno w ozdobnej doniczce, jak i ogrodzie w towarzystwie innych roślin. Co zrobić i jak pielęgnować wrzosy, aby służyły nam jak najdłużej? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dla każdego, kto marzy o pięknej dekoracji zwiastującej koniec lata.

Jak dbać o wrzosy?

Pielęgnacja rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniego dla tych kwiatów podłoża. Wrzosy lubią wilgotną oraz żyzną ziemię o stosunkowo kwaśnym odczynie.Jeśli chcemy trzymać kwiaty w doniczce, to należy pamiętać o następnej, bardzo istotnej kwestii, czyli doniczki, której użyjemy. Jak zatem dbać o wrzosy w doniczce? Już wyjaśniamy! Po pierwsze- trzeba się skupić na odpowiednim dobraniu nie tylko wspomnianej wyżej doniczki, ale również osłonki. Osłonka powinna mieć na spodzie kilka małych otworów, które umożliwią odpowiedni odpływ wody z ziemi, ponieważ stojący w zbyt mokrej  ziemi wrzos- zacznie gnić. Doniczka jednak, powinna mieć średnicę co najmniej 15 cm (nie musi być przy tym jednak zbyt głęboka, ponieważ korzenie wrzosów nie są zbyt długie). Należy zadbać również o miejsce, w którym pragniemy postawić naszą roślinkę. Wrzosy bardzo lubią słoneczne miejsca, dlatego warto zadbać o miejsce dobrze nasłonecznione. Trzeba jednak uważać na silne przeciągi i nieszczelne okna. Jedną z najważniejszych kwestii w pielęgnacji wrzosów jest ich regularne przycinanie. Suche i obumarłe części rośliny należy systematycznie obcinać, ponieważ bardzo obciążają one roślinę. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu rośliny ( średnio co  3-5 dni). Nie zapominajmy, że wrzosy możemy uprawiać również w przydomowym ogrodzie. Wtedy kwitną one dość długo, bo aż od wiosny do października. Wymagają (podobnie jak te trzymane w domu) dużo słońca i wilgotnej gleby. Należy jednak pamiętać o tym, żeby na zimę chować wrzosy do piwnicy.

Roślina ta – chociaż dosyć odporna na mróz, to niewłaściwym miejscu i podczas bardzo niskich temperatur może po prostu przemarznąć. Najlepiej sprawdzi się dla nich zimowanie w gruncie. Wrzosy w doniczkach na balkonie, czy tarasie prawdopodobnie nie wytrzymają zimy. Polecamy zasadzić wrzosy w grupie w miejscu dobrze osłoniętym przed wiatrami oraz obficie je podlać przed samą zimą.

Czy wrzosy można trzymać w domu?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać, że wrzosy, to kwiaty, które bardzo lubią świeże powietrze. Jeśli chcemy nacieszyć oko ich piękną urodą w domu, czy mieszkaniu, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Niestety po kilku dniach stracą one jednak swoje piękno i będzie trzeba wtedy wynieść je z powrotem na zewnątrz (może być to balkon lub taras, abyśmy mogli wciąż podziwiać ich walory ozdobne przez okno).

Wrzos to roślina niezbyt wymagająca  oraz prosta w domowej uprawie. Należy jednak o niego odpowiednio dbać i pielęgnować, a wtedy odwdzięczy nam się w postaci swojego piękna.