Milin amerykański – uprawa, odmiany, pielęgnacja

milin

Milin amerykański (Campsis radicans) to ozdobna roślina z rodziny bigoniowatych. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak uprawiana jest w wielu regionach świata, w tym w Polsce. Jest to roślina pnąca, sięgająca nawet 10 metrów nad ziemią, z czego rocznie przyrasta maksymalnie 4 metry. Pnie się za pomocą powietrznych korzeni czepnych i lekko wijących się pędów. Młode pędy mają kolor zielony, a roczne i starsze jasnobrązowy, pokryte są łuszczącą się korą. Liście rośliny są sezonowe, opadają na zimę, na łodydze są usytuowane naprzeciwlegle, osiągają do 40 centymetrów długości.

Główną i reprezentacyjną ozdobą milinów są lejkowate kwiaty, najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Osiągają one od 6 do 10 centymetrów długości i do 5 centymetrów średnicy. Kwitną od lipca do października, na końcach łodyg, w dużych kwiatostanach, gdzie w każdym znajduje się od 4 do 12 kwiatów. Roślina ta posiada również owoce, którymi są długie, zwisające torebki, które po zmianie koloru z zielonego na brązowy pękają i uwalniają nasiona.

Uprawa i pielęgnacja

Milin amerykański potrzebuje mocnej podpory, dlatego najlepiej zasadzić go przy murze, płocie lub na ścianie altanki, dobrze radzi sobie również w warunkach miejskich. Potrzebuje żyznej ziemi, ale nie jest wyjątkowo wymagający. Potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska, ale źle znosi suszę, powinien być systematycznie podlewany. Można sadzić go prawie przez cały rok, ale najlepiej wyrobić się przed jesiennymi przymrozkami. Po zasadzeniu potrzebuje dwóch do trzech lat, aby pięknie zakwitnąć, natomiast po sadzeniu z nasion (które wcześniej muszą być moczone przez około 6 godzin) zajmuje mu to znacznie dłużej, od pięciu do ośmiu lat.

Odmiany milina amerykańskiego

Flamenco – ma szczególnie duże i liczne pomarańczowoczerwone kwiaty, które pojawiają się wcześniej niż w innych odmianach. Jest to odmiana bardzo odporna na mróz i osiąga wysokość do 10 metrów.

Flava- ma żółte kwiaty, kwitnie od lipa do września, rośnie bardzo szybko i nadaje się w szczególności do sadzenia obok murów. W porównaniu do innych odmian milinu, Flava jest mało odporna na niskie temperatury i jest znacznie mniejsza.

Stromboli – odmiana o czerwonych kwiatach, kwitnie od lipca do października i osiąga tylko od 2 do 4 metrów. Jej roczny przyrost wynosi około 30 centymetrów, więc rośnie bardzo powoli.