Niecierpek – pielęgnacja, uprawa, wymagania

niecierpek

Niecierpek to piękny kwiat, który wymaga jednak sporych nakładów pracy przy uprawie i pielęgnacji. Kwiaty są wspaniałą ozdobą przydomowych ogródków lub balkonów. Tworzą one niesamowite, barwne oraz zapachowe kompozycje. Sprawiają, że można poczuć się jak w raju podczas czytania książki lub picia kawy na tarasie. Z pewnością kiedy zbliża się sezon letni większość z nas zachodzi w głowę, jakie rośliny w tym roku będą królować w naszym otoczeniu. Może w ty sezonie sprawdzi się niecierpek?

Co to za roślina?

Kwiat niecierpek to roślina ozdobna, która powszechnie występuje w krajach tropikalnych Afryki i Azji. Ze względu na ogromną rozmaitość kolorystyczną w Europie wykorzystywana jest do dekoracji działek, alejek, parków i prywatnych posiadłości. Można spotkać kompozycje w odcieniach bieli, różu, czerwieni oraz fioletu. Roślina ta jest atrakcyjna przez cały okres wegetacyjny, od maja do września, co sprawia że bezustannie można cieszyć oko pięknem wielobarwnej natury.

Niecierpek odmiany

Ze względu na swoje walory niecierpek zadomowił się na dobre w europejskich ogrodach. Najbardziej znane i rozpowszechnione jego odmiany to Niecierpek  Walleriana, który sięga wysokości od 30 do 60 cm, nieco wyższy, pochodzący z Chin Niecierpek Balsamina oraz Niecierpek Nowogwinejski charakteryzujący się dużymi kwiatostanami oraz himalajski, sięgający nawet 90 cm Niecierpek Balfoura. Cechą charakterystyczną prawie wszystkich gatunków są kwiaty przypominające kształtem małe różyczki oraz lancetowate , lekko ząbkowane liście.

Niecierpek uprawa

Aby zapewnić obfitość wzrostu i kwitnienia, najpierw należy zadbać o odpowiednie warunki środowiskowe. Niecierpek preferuje miejsca ciepłe i jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalne światło powinno być rozporoszone. Roślina najlepiej dorasta w glebie żyznej, próchniczej, raczej wilgotnej, o obojętnej kwasowości.  Najpiękniej wygląda, kiedy dostarcza się jej odpowiednich składników odżywczych poprzez regularne nawożenie.

Niecierpek pielęgnacja

Kwiat ten wbrew swojej nazwie, która może mylić, nie jest bardzo wymagający. Swój przydomek zawdzięcza torebkom z nasionami, które przy najdelikatniejszym dotyku gwałtownie pękają i wybuchają. Nie ma to związku z trudnościami w pielęgnacji. W rzeczywistości roślinie wystarczy zapewnić trochę światła, najlepiej półcień, umiarkowanie żyzną glebę oraz niezbyt intensywne podlewanie. Stanowisko nie może być zbyt wilgotne, aby nie doszło do gnicia. Tak jak w większości kwiatów balkonowych, należy systematycznie usuwać stare, przesuszone płatki, liście, czy łodygi. Nie wolno zapomnieć o zasilaniu nawozami, ponieważ okres wegetacyjny jest długi i same zasoby z ziemi na pewno nie wystarczą. Po zakończonych sezonie letnim można spróbować przenieść roślinę do domu. Umiejętne pielęgnowanie może zaowocować kolejnymi kwiatami w mieszkaniu.

Niecierpek bardzo szybko skradł serca wielbicieli natury. Ceniony jest przede wszystkim za swoje niewielkie wymagania uprawowe. Przy najmniejszym wysiłku i zaangażowaniu  odwdzięcza się setkami wielobarwnych pączków, które zachwycają przez cały okres letnich oraz wakacyjnych chwil. Sprawia, że czas spędzony w ogrodzie jest prawdziwym relaksem i ucztą dla zmysłów.