Pelargonia

peralgonie

Pelargonie należą do rodziny bodziszkowatych. Rośliny te są wieloletnimi roślinami kwitnącymi, które występują zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. Dowiedz się, czym jest ta roślina, jak ją uprawiać i jak wygląda.

Pelargonia – charakterystyka i opis

Pelargonie bywają czasami nazywane petuniami. Dostępne są w wielu różnych kształtach i rozmiarach, w tym pojedyncze lub podwójne kwiaty na długich lub krótkich pędach. Występują również w wielu kolorach, takich jak czerwony, różowy, fioletowy, biały i żółty.

Wygląd pelargonii

Najczęstsze kolory kwiatów pelargonii to różowy i czerwony, ale są też odmiany białe, żółte, pomarańczowe i fioletowe. Kwiaty zwykle rosną w gronach na końcach długich pędów. Mogą być używane jako kwiaty cięte lub uprawiane w doniczkach lub pojemnikach.

peralgonie

Odmiany pelargonii

Istnieje pięć różnych odmian pelargonii:

  1. pelargonie strefowe,
  2. pelargonie bluszczowe,
  3. pelargonie pachnące,
  4. pelargonie królewskie,
  5. pelargonie międzygatunkowe.

Jak uprawiać peralgonie?

Peralgonie są łatwe w uprawie, ale musisz znać właściwy sposób ich uprawy.

  1. Najpierw potrzebujesz pojemnika na peralgonie. Powinien mieć co najmniej 15 cm głębokości i mieć na dole otwór drenażowy. Pojemnik powinien mieć również otwory w bokach i górze umożliwiające cyrkulację powietrza.
  2. Napełnij pojemnik mieszanką doniczkową lub ziemią ogrodową, która jest bogata w składniki odżywcze i ma lekką konsystencję.
  3. Umieść sadzonkę peralgonii na środku pojemnika i przykryj ją 1-2 calami ziemi lub mieszanki doniczkowej.
  4. Dokładnie podlej, aby woda spływała przez otwory ze wszystkich stron pojemnika.