Skrzydłokwiat – pielęgnacja, uprawa, wymagania

skrzydlokwiat

Skrzydłokwiat to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, która pasuje do wszystkich stylów wnętrz. Ma wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki ciemnozielonym lśniącym liściom i efektywnym białym kwiatom, które w odpowiednich warunkach kwitną przez cały rok. Skrzydłokwiat – jak dbać o tę wyjątkową roślinę?

Skrzydłokwiat – charakterystyka

Skrzydłokwiat naturalnie występuje w lasach tropikalnych, gdzie jest częścią runa, które charakteryzuje się wysoką wilgotnością i zacienieniem. Roślina ta poza wyjątkowym wyglądem dobrze wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach, oczyszczając je z trujących związków. Z tego względu szczególnie poleca się ją uprawiać w sypialni.

Skrzydłokwiat jest rośliną stosunkowo prostą w uprawie. Cechuje się również dużą odpornością na szkodniki i choroby. Należy jednak pamiętać, że jest trujący zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego warto trzymać go poza zasięgiem dzieci, psów i kotów.

Skrzydłokwiat – wymagania

Skrzydłokwiat preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione – najlepiej sprawdza się półcień. Należy unikać ustawiania skrzydłokwiatu na południowym parapecie czy w ciemnym kącie. Idealnie za to sprawdzi się okolica okna wschodniego lub zachodniego, gdzie może stać w odległości 1 metra od okna. Zimą powinien być ustawiony bliżej okna.

Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną – naturalnie występuje w deszczowych lasach tropikalnych. Oznacza to, iż wymaga dużej wilgotności powietrza przez cały rok, a także odpowiedniej temperatury. Idealna temperatura dla tej rośliny zawiera się w przedziale 18-22 stopni, przy czym im wyższa temperatura, tym powinna być zapewniona większa wilgotność powietrza. Temperatura nie powinna spaść poniżej 13 stopni, gdyż jest to niebezpieczne dla rośliny i może prowadzić do jej obumierania.

Liście powinny być przecierane z kurzu wilgotną ściereczką i regularnie spryskiwane wodą. Jeśli końcówki liści skrzydłokwiata brązowieją, oznacza to, iż powietrze jest zbyt suche.

Skrzydłokwiat – uprawa i pielęgnacja

Skrzydłokwiat – jak pielęgnować tę roślinę? Powinien być podlewany miękką przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej tak, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre – w okresie letnim oznacza to podlewanie 2-4 razy w tygodniu, zimą podlewanie należy ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu. Skrzydłokwiat dobrze znosi chwilowe przesuszenie, ale zbyt rzadkie podlewanie niewątpliwie odbije się niekorzystnie na stanie rośliny, podobnie jak przelanie, które będzie prowadziło do gnicia korzeni.

Skrzydłokwiat przesadzamy na wiosnę w razie potrzeby, kiedy doniczka jest za mała. Ziemia powinna być przepuszczalna, luźna, o odczynie lekko kwaśnym, a na dnie doniczki warto ułożyć keramzyt lub drobne kamyki celem zapewnienia właściwego drenażu. Po przesadzeniu, a także w okresie intensywnego wzrostu rośliny, warto użyć nawozu wieloskładnikowego do kwitnących roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat można samodzielnie rozmnażać poprzez podział rośliny na wiosnę lub na początku lata, pamiętając o tym, by nie uszkodzić korzeni.