Borówka amerykańska – owocowanie, kwitnienie, uprawa

borówka amerykańska

Borówka amerykańska to krzew, którego owoce uwielbiają dzieci oraz dorośli. Dzięki drogocennym składnikom odżywczym, które wykazują działania lecznicze owoce borówki zaliczane są do grona superfriuts. Sprawdź, jak uprawiać borówkę amerykańską w swoim ogródku.

Borówka amerykańska – ogólne informacje

Borówka amerykańska to krzew z rodziny wrzosowatych, który może osiągnąć nawet 2 – 2,5 metra wysokości. Krzew borówki charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi, prostymi pędami oraz eliptycznymi, skórzastymi liśćmi w kolorze zielonym. Kolor liści zmienia swoją barwę na żółtą oraz czerwoną wraz z nadejściem jesieni.  W okresie kwitnienia, kwiaty borówki amerykańskiej są białe a ich kształt najczęściej jest dzwonkowaty.

Owoce borówki amerykańskiej to dosyć duże, ciemnoniebieskie jagody, które posiadają okrągły, lekko spłaszczony kształt. Środek borówki jest zielonkawy z małymi pestkami nadającymi się do spożycia. Owoce te stanowią doskonały dodatek do dań oraz deserów, ale spożywanie ich samodzielnie również dostarcza mnóstwa pysznego smaku.

Kiedy kwitnie borówka amerykańska?

Okres kwitnienia borówki amerykańskiej rozpoczyna się w kwietniu a kończy w maju. Termin ten może różnić się w zależności od odmiany borówki, którą uprawiamy. Wiedza na temat czasu kwitnienia poszczególnych odmian jest niezwykle istotna, ponieważ pomaga w wyborze odpowiedniego zapylacza.

Jak kwitnie borówka amerykańska?

Charakterystyczne dla borówki amerykańskiej jest to, że najpierw kwitnie a następnie owocuje. Dzwonkowate kwiaty borówki są zapylane głównie przez pszczoły oraz trzmiele. Dzięki temu procesowi borówka obfituje w owoce zwane borówkami.

Borówka – owocowanie

Owoce borówki amerykańskiej zaczynają dojrzewać już w połowie lipca i proces ten trwa aż do września. Tak jak w przypadku kwitnienia, okres dojrzewania będzie różnił się pomiędzy odmianami borówki. W zależności od posiadanej odmiany, owocowanie zaczyna się i kończy w różnych terminach. Istotne jest także to, aby zbiory podzielić na kilka etapów gdyż owoce nie dojrzewają jednocześnie.

Uprawa borówki amerykańskiej

Coraz większą popularnością cieszy się uprawa borówki amerykańskiej na działce lub w przydomowym ogródku. Nie ma jednego terminu na sadzenie krzewów borówki – można robić to przez cały rok. Najlepszym okresem do sadzenia jest wiosna oraz jesień, jednak można zrobić to także w pozostałych porach roku. Należy pamiętać, że dla krzewu najbardziej korzystnym okresem będzie wiosna, w tym czasie w sklepach ogrodniczych dostępna jest również największa liczba odmian borówki.

Borówkę amerykańską najlepiej posadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym w towarzystwie róznych jej odmian. Taki zabieg pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów kwitnienia oraz owocowania. Istotny jest również dostęp do wody – nie mogą to być jednak tereny podmokłe. Warto zadbać o posadzenie krzewu w miejscu osłonietym od nadmiernych wiatrów.

Niezwykle istotna jest gleba, w której ma zadomowić się krzew. Bezwzględnie musi mieć ona odczyn kwaśny, dzięki czemu wzrost owoców będzie prawidłowy. Najlepszym pH gleby dla borówki amerykańskiej jest to wahające się w granicach od 3,8 do 4,8. Taka wartość sprawi, że krzew będzie prawidłowo rósł i obfitował w owoce. Należy pamiętać, że zbyt kwaśna gleba może spowodować zatrzymanie wzrostu borówki amerykańskiej, a gleba o zbyt małym odczynie kwasowym sprawi, że krzew będzie rósł zbyt wolno.

Oprócz posiadania odpowiedniego pH gleba powinna być niezwykle żyzna oraz bogata w próchnicę. Można w łatwy sposób przygotować glebę na sadzenie krzewu borówki, poprzez stosowanie obornika oraz kompostu.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Najważniejszym elementem pielęgnacji jest regularne podlewanie krzewu oraz utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Bardzo istotne jest również przycinanie pędów borówki amerykańskiej. Dzięki temu krzew będzie rósł oraz zachowa prawidłowe kwitnienie, które pozwoli na bogate owocowanie. Krzewy borówki należy przycinać wraz z końcem zimy lub też z nadejsciek wiosny. Istotne jest, aby zrobić to już po odpuszczeniu mrozów. Zabieg ten należy wykonywać co roku, nie jest jednak konieczny w pierwszych 2-3 latach.