Chamedora – uprawa, odmiany, pielęgnacja

palma koralowa

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) to ładna palma koralowa, która od dawna występuje w domach jako roślina pokojowa. Ta urocza roślina o głęboko zielonych liściach została po raz pierwszy odkryta w Ameryce Środkowej. Tworzy atrakcyjne kępy jasnych liści, które okrywają cienkie pnie.

Chamedora uprawa i pielęgnacja

Palma ta jest jedną z najbardziej popularnych odmian palm pokojowych, które są uprawiane w większości krajów o umiarkowanym klimacie. Roślina ta łatwo się przystosowuje do słabego oświetlenia i radzi sobie dość dobrze z niższymi temperaturami. Spośród wszystkich palm, ta odmiana jest doskonała dla amatorów upraw roślin pokojowych.

Światło

Chamedora wytworna jest uważana za roślinę lubiącą niskie natężenie światła. Niezbyt dobrze znosi bezpośrednie światło słoneczne. Bardzo dobrze radzi sobie z północną ekspozycją.

Gleba

Każda wysokiej jakości mieszanka doniczkowa na bazie torfu będzie odpowiednia do uprawy Chamedory. Należy jednak uważać, by mieszanka nie stała się zbyt “gąbczasta”. Palma ta będzie dobrze rosła w prawie każdej glebie, od piaszczystej po gliniastą.

Woda

Podobnie jak wiele innych palm, palma koralowa jest wrażliwa na nadmierne podlewanie. Nie toleruje przelania wodą. Najlepiej utrzymywać stałą wilgotność. Należy także unikać przesuszenia tej rośliny. Żółte fronty wskazują, na to że roślina potrzebuje więcej wody.

Chamedora odmiany

Czasami można spotkać okazy tej odmiany z pojedynczymi łodygami, jednak najczęściej palmy te uprawiane są w małych kępach. Dzięki temu palmy przypominają małe krzewy dorastające do 150 cm wysokości. Roślina ta jest często wykorzystywana w kompozycjach kwiatowych, takich jak dekoracje na Niedzielę Palmową czy wieńce, ponieważ może ona przetrwać do 40 dni po ścięciu rośliny. Chamedora wytworna to roślina wolno rosnąca. Osiągnięcie pełnej wysokości może zająć nawet kilka lat.

Zalety uprawy Chamedory

Chamaedorea jest opcją dla miłośników klimatu „urban jungle” oraz zdrowego trybu życia! Ponadto jej zaletami są:

  • mało wymagająca uprawa,
  • dekoracyjne ulistnienie,
  • wolny wzrost.