Dracena – pielęgnacja, gatunki, charakterystyka

dracena

Dracena to jedna z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, która wywodzi się z tropików. Miłośnicy tej rośliny doceniają ją głównie za ładny pokrój i ozdobne liście. W uprawie doniczkowej można spotkać wiele gatunków draceny jak i jej odmian. Najpopularniejsze odmiany draceny to dracena wonna, dracena obrzeżona oraz dracena Sandera. Posiadając taką roślinę warto zapoznać się z tym jak wygląda pielęgnacja draceny, jej rozmnażanie w warunkach domowych oraz jakie ma wymagania. 

Gatunki i odmiany Draceny 

Do rodziny dracen należy około 40 gatunków tej rośliny. Wszystkie pochodzą z subtropikalnych i tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Tam też występują w formie drzewiastej, i osiągają w środowisku naturalnym nawet po kilka metrów wysokości. Niemniej jednak występują też niższe krzewy. Uprawiając dracenę w warunkach domowych nie osiągnie ona aż tak sporych rozmiarów. Można wręcz powiedzieć, że w warunkach domowych dracena wygląda bardzo nietypowo. Z tego względu w domach możemy najczęściej spotkać: 

  • Dracena wonna – ten gatunek rośliny wytwarza pień, który dorasta do 1,5 m wysokości. Dracena wonna ceniona jest za piękne i szerokie liście, które osiągają około 70 cm długości. Warto zaznaczyć, że dobrze znosi uprawę w warunkach domowych, ale trzeba jej zapewnić bardzo wysoką wilgotność powietrza. Można też dodać, że najładniej prezentują się następujące odmiany draceny wonnej: dracena wonna Massangena, dracena wonna Victoria oraz dracena wonna Rothiana.  
  • Dracena obrzeżona – ten gatunek rośliny dorasta do około 1,8 metra i pochodzi z Madagaskaru. Jej największą zaletą jest to, że ma bardzo egzotyczny wygląd. Najbardziej cenioną odmianą tej draceny jest dracena tricolor, która ma kremowo prążkowane liście o czerwonych brzegach.

Pielęgnacja draceny w warunkach domowych 

Dracena to roślina, która uwielbia światło rozproszone. Z tego względu w warunkach domowych nie można narażać jej na bezpośrednie i silne nasłonecznienie. W okresie wzrostu powinna być w normalnej pokojowej temperaturze, która wynosi około 21 stopni Celsjusza. Natomiast w okresie zimowym należy tą temperaturę nieco obniżyć, do około 13 stopni Celsjusza. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że występują takie gatunki draceny, które zimą wymagają minimalnej temperatury wynoszącej 18 stopni. Dlatego przed rozpoczęciem uprawy draceny w warunkach domowych warto zapoznać się dokładnie z wymaganiami odmiany tej rośliny. 

Podlewanie draceny 

Dracena powinna być podlewana 2 razy w tygodniu, a w okresie zimowym nieco rzadziej. W przypadku uprawy tej rośliny nie można zostawiać wody na podstawce, a powstały jej nadmiar należy zlać. Gdy tego nie zrobimy korzenie rośliny mogą zacząć gnić. Od czasu do czasu można też zraszać liście draceny.

Przesadzanie draceny 

Pielęgnacja każdej draceny wymaga też jej przesadzenia, gdy zauważymy, że doniczka jest już zbyt mała. Przesadzanie draceny wykonuje się średnio raz na 3 lata. Wówczas, gdy przesadzamy dracenę do większej doniczki należy na jej spodzie ułożyć warstwę drenażową, którą mogą być drobne kamyki lub keramzyt. Następnie kamyczki przykrywamy próchniczą ziemią, która bogata jest w składniki pokarmowe, o odczynie pH 6,3 – 6,8. Jeśli natomiast mamy w domu starszą roślinę to wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.