Hydrangea paniculata – pielęgnacja, uprawa, odmiany

hydrangea paniculata

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to roślina pochodząca z Azji, w naturalnych warunkach rośnie w Japonii, Chinach i na Wyspach Kurylskich, gdzie osiąga wysokość nawet 4 metrów. Jest odporna na mróz, występuje w wielu odmianach i nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wiele odmian hortensji bukietowej rożnie w europejskim klimacie.

Jak uprawiać hortensję?

Uprawa hortensji nie jest pracochłonna, ale wymaga określonego postępowania i zapewnienia odpowiednich warunków. Gleba, w której hortensja bukietowa wzrasta, powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Najlepiej, jeśli jest cały czas wilgotna, bogata w składniki odżywcze, powinna być żyzna i zawierać próchnicę. Roślina wymaga przepuszczalnego podłoża, zbyt twardą ziemię trzeba spulchnić za pomocą kompostu. W czasie tworzenia się pędów kwiatowych hydrangea paniculata wymaga regularnego podlewania, ale należy pamiętać, że zarówno zbyt mokre, jak i zbyt suche podłoże może roślinie zaszkodzić.

Hortensja bukietowa uprawa powinna opierać się o wykorzystanie nawozów od wiosny do połowy lipca. Bezpośrednio po posadzeniu nie należy rośliny nawozić, a dopiero po kilku tygodniach. Krzewy posadzone jesienią można nawozić dopiero na wiosnę. Roślina najlepiej się czuje na lekko zacienionym stanowisku, jeśli rośnie bezpośrednio na słońcu, trzeba zapewnić jej stałą wilgotność gleby.

Odmiany hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa odmiany tej rośliny różnią się miedzy sobą nie tylko kolorem kwiatów, ale także ich kształtem rozmiarem. Występuje około dwudziestu kilku odmian tej rośliny, można wyróżnić takie odmiany, jak:

  • Grandiflora to krzew o ogromnych, śnieżnobiałych kwiatach, które po pewnym czasie lekko różowieją. Jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, osiąga wysokość nawet 2,5 metra, z wyglądu przypomina małe drzewko.
  • Hot Red to odmiana charakteryzująca się intensywnym kolorem kwiatów przez cały okres kwitnienia, jest jedną z mniejszych odmian rośliny, osiąga wysokość 80 cm, aby zachowała intensywną barwę, potrzebuje kwaśnego podłoża.
  • Pinky Winky to odmiana, która rośnie do 1,5 metra, ma sztywne różowe kwiatostany, kwitnie od lipca do września, rośnie wolniej niż inne odmiany.
  • Polar Bear jest wyjątkowo odporną rośliną, jej kwiaty osiągają nawet 40 cm, w początkowej fazie kwitnienia są śnieżnobiałe, a później lekko różowieją.
  • Vanille Fraise to hortensja bukietowa, z której można tworzyć efektowne żywopłoty, ponieważ osiąga wysokość około 2 m wysokości i 1,5 m szerokości, ma charakterystyczny kremowy kolor kwiatów, które jesienią zmieniają kolor na czerwony.

Hydrangea Paniculata – pielęgnacja i rozmnażanie

Odpowiedni rodzaj podłoża, nawożenie i podlewanie to nie wszystkie czynności niezbędne do wzrostu rośliny. Hydrangea Paniculata pielęgnacja rośliny polega także na systematycznym przycinaniu rośliny, dopiero wtedy krzew jest gęsty i ładnie kwitnie. Taki zabieg powinien być wykonywany pod koniec marca. Hortensje bukietowe można rozmnażać poprzez ukorzenianie w wodzie sadzonek pobieranych z pędów, które nie kwitną i nie mają pąków kwiatowych.