Odpowiednio dobrane rośliny, o które właściciel starannie się troszczy pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Jednym z popularnych wyborów jest laurowiśnia – wyjątkowo wdzięczna, estetyczna i łatwa w utrzymaniu roślina.
Jak wygląda krzew laurowiśni i w jaki sposób należy o niego dbać? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Spis treści:
Jak wygląda laurowiśnia?
Laurowiśnia wschodnia należy do roślin zimozielonych. Oznacza to, że jej liście są przez cały rok zielone i stanowią piękną ozdobę krzewu. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Europy oraz zachodniego Kaukazu. Może dorastać do 10 metrów wysokości, jeżeli jest hodowana w ciepłym klimacie. W Polsce zazwyczaj ma od 2 do 4 metrów. Liście są one grube i w krztałcie elipsy. Błyszczące liście liście laurowiśni wyróżnia także wielkość – mają około 15-20 centymetrów długości. Kwiaty laurowiśni pojawiają się w maju. Są koloru białego i zbierają się w długie kwiatostany. Wydzielają niezwykle przyjemny, delikatny zapach. Później, w okolicach sierpnia mogą pojawić się owoce. Są one niewielkie i mają ciemny kolor. Należy pamiętać, że laurowiśnia jest rośliną trującą. Jej owoce nie nadają się do spożycia. Jednak ze względu na to, że naturalnie laurowiśnia rośnie w krajach o chłodniejszym klimacie, w Polsce owoce w zasadzie się nie pojawiają.
Laurowiśnia wschodnia – jak dbać o krzew laurowiśni?
Laurowiśnia wymaga regularnego podlewania w okresie wegetacyjnym. Jej podłoże powinno być wilgotne i może być wyściółkowane przekompostowaną korą. Roślinę można też nawozić kompostem. Ziemia powinna być żyzna, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Wymaga starannej troski przed i po zimie. Ponieważ z powodu mrozów nie można jej podlewać, konieczne jest zapewnienie jej nawilżenia wiosną i jesienią. Dzięki temu można uniknąć suszy fizjologicznej. Roślina powinna być posadzona w miejscu zacienionym, osłoniętym od zimnego wiatru. Warto zauważyć, że laurowiśnia doskonale znosi przycinanie. Należy jednak uważać na liście rośliny. Jeżeli zostaną one uszkodzone, mogą nie tylko zasychać, ale także stają się narażone na różne choroby. Na wiosnę należy także pozbyć się przemarzniętych pędów. Zimą warto zadbać o osłonienie laurowiśni agrowłókniną. Szczególnie zadbać trzeba o młode rośliny. Najczęstsze problemy z laurowiśnią to usychanie liści spowodowane suszą fizjologiczną, choroby grzybowe z powodu nadmiernej wilgoci czy zniszczenie przez niskie temperatury.
Do czego przydaje się laurowiśnia wschodnia?
Laurowiśnia razem z innymi roślinami ozdobnymi może pozwolić na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji. Ich największą zaletą jest to, że krzew przez cały rok pokryty jest ciemnozielonymi liśćmi, co pozwala cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu czy parku bez względu na porę roku. Dzięki temu, że laurowiśnia świetnie znosi przycinanie, może być formowana w sposób, który odpowiada właścicielowi. Doskonale sprawdza się do tworzenia żywopłotów. Warto zauważyć, że laurowiśnia wygląda pięknie zarówno posadzona w większej grupie, z innymi roślinami dekoracyjnymi jak i pojedynczo. Ważne jest także to, że laurowiśnia bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza. W związku z tym sprawdzi się nie tylko na przedmieściach czy na wsiach, ale także jako element zieleni miejskiej. Ponadto warto zauważyć, że roślina ta może być używana do umacniania terenu, ponieważ ma rozbudowany system korzeniowym.
Podsumowanie
Laurowiśnia to bardzo efektowna i wdzięczna roślina, o którą należy jednak w odpowiedni sposób dbać. Wtedy odwdzięczy się pięknym wyglądem i pozwoli stworzyć niebanalną aranżację. Jako, że jest to roślina zimozielona, można cieszyć się jej zielonymi liśćmi cały rok, wykorzystując ją na przykład jako żywopłot. Jeśli szukasz rośliny, która da Ci odpowiedni poziom prywatności, to dobry wybór.
Artykuł sponsorowany