Kalanchoe – pielęgnacja, charakterystyka, podlewanie

kalanchoe

Kalanchoe (żyworódka) to bardzo piękna ciekawa roślina, o której na pewno warto dowiedzieć się więcej. Była w końcu nawet w kosmosie! Dołączyła do załogi radzieckiego statku kosmicznego w 1971 roku, jej zadaniem było poprawianie nastroju współtowarzyszy. W mowie kwiatów symbolizuje wytrzymałość i trwałe uczucie. Być może za sprawą swoich grubych liści, dzięki którym wytrzymuje długo bez podlewania? Kalanchoe występuje w wielu pięknych kolorach i prawie 200 odmianach.

Popularna nazwa dla odmian hodowanych w domach i ogródkach to żyworódka. Naturalnie występuje w tropikalnych obszarach i terenach w których wystepują czasowe susze. Soczyste, grube liście pozwalają roślinie na retencję wody, dzięki czemu potrafi przetrwać w niesprzyjających warunkach. Gdy tylko wilgotność podłoża jej na to pozwala – zakwita drobnymi kwiatkami. Kalanchoe blossfeldiana to chyba najbardziej popularna odmiana tego sukulenta. Kwiaty o kształcie baldachogronowym pojawiają się między wrześniem a kwietniem w kolorach czerwieni, bieli, żółci, różu lub pomarańczy. Dorastają one od około piętnastu do dwudziestu centymetrów wysokości. Żyworódka należy do tej samej rodziny roślin, co grubosz i eszeweria.

Pielęgnacja Kalanchoe

Jest to roślina, która zdecydowanie źle znosi temperatury poniżej 12 °C. Preferuje stanowisko jasne do słonecznego. Ponieważ magazynuje wilgoć, wystarczy podlać ją raz na tydzień w sezonie letnim, a zimą dopiero jak podłoże będzie całkiem suche. Odmiany kwitnące będą potrzebowały więcej energii niż zielone rośliny. Stosowanie nawozu raz na dwa tygodnie powinno pozwolić im bujnie kwitnąć. Jeśli chcemy, by roślina się rozkrzewiła, możemy ją przyciąć po czasie rozkwitu. Żyworódkę rozmnaża się poprzez sadzonki liściowe, z których wyrastają pędy. Jak dbać o Kalanchoe by kwitła dłużej niż jeden sezon? W warunkach domowych potrzebuje kilku tygodni zacienienia i temperatury nie przekraczającej 15 stopni. Opieka nad Kalanchoe nie jest wymagająca, dlatego jest to idealny kwiat dla osób zabieganych lub dzieci, które dopiero uczą się odpowiedzialności.

Kalanchoe odmiany

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych odmian rośliny, niektóre to miniaturki, inne z kolei posiadają większe kwiaty. Wśród odmian kwitnących, których pączki układają się w skupiska należy wymienić:

  • Bisset – kolor łososiowy
  • Cher – karminowy
  • Casablanca – biały
  • Don Juhan – czerwony
  • Weaver – odcienie różu
  • Don Frederico – żółty
  • Don Geraldo – fioletowy

Szczególnie atrakcyjne odmiany, które kwitną pojedynczo to Monaro i Lican. Kalanchoe nadaja się również do uprawy na skalniaku, w ogrodzie czy na balkonie. Żyworódka Pierzasta, czyli Pinnatato w naturze występuje jako półkrzew. Pochodzi z Madagaskaru i jest bardzo inwazyjnym gatunkiem, jeśli jej dobrze nie przypilnujemy. Jej liście z wycięciami oraz maleńkimi roślikami wyrastającymi na ich krawędzi, prezentują się bardzo efektownie. Odmiana ta jest od lat stosowana w medycynie ludowej Azji, Afryki i Australii.

Kalanchoe thyrsiflora (wiechowate) to inny nietypowy rodzaj tej rośliny. Charakteryzuje się pionowym układem liści, które w ten sposób chronią się przed zbytnim nasłonecznieniem. Nic dziwnego, ponieważ odmiana pochodzi z RPA i zasiedla otwarte, kamieniste sawanny. Zielone liście z czerwonymi czubkami są wyjątkowo piękne, a obniżenie temperatury powoduje jeszcze mocniejsze nasycenie liści czerwienią. Podobnie jak wszystkie Kalanchoe jest mało wymagająca i poradzi sobie nawet w gorące lato na tarasie.