Miskant – uprawa, odmiany, pielęgnacja

miskant

Miskant to roślina z rodziny wiechlinowatych, do którego należy od 14 do 20 gatunków wieloletnich traw. Miejsce pochodzenia tego rodzaju znajduje się w południowo – wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku. Nieliczne gatunki rosną także w Afryce.

Miskant – sposoby uprawy

Miskant to rodzaj dekoracji ogrodu, czyli trawy ozdobnej. Roślina ta należy do najbardziej wyrazistych i widowiskowych traw, dlatego jest tak chętnie uprawiana i wysiewana w ogrodzie. Miskanty można sadzić przez cały sezon, jednak najlepiej wiosną, jak większość roślin. Wtedy mają więcej czasu na przystosowanie się do nowych warunków i lepiej zimują. Przed posadzeniem należy przygotować podłoże, które warto uzupełnić kompostem. W okresie zimowym miskanty preferują suchą glebę, w której lepiej im się zimuje oraz dzięki temu są mniej narażone na wymarzanie.

Odmiany i gatunki miskanta

Rośliny te są z reguły wysokie, również bardzo ekspansywne, dlatego nadają się głównie do dużych ogrodów lub też, np. sadzi się je w rozległych parkach. Z gatunków tej rośliny najpopularniejszy jest miskant chiński, z którego powstały liczne odmiany ozdobne. Miskant chiński osiąga zazwyczaj do około 2 metrów wysokości, okres kwitnienia to od sierpnia do października.

Charakteryzuje się on malowniczymi, przewieszającymi się liśćmi. Istnieje też miskant cukrowy, ten cechuje się dużym, puszystym kwiatostanem koloru srebrnego. Miskant olbrzymi – często dosięga wysokości od 2 do 4 metrów, podobnie jak miskant kwiecisty, ten z kolei miewa niewielkie kwiatostany, które nierzadko nie zdążają rozkwitnąć przed zimą.

Jak pielęgnować miskanty?

Jeśli chodzi o podlewanie, to podlewamy głównie młode rośliny, póki się w pełni nie ukorzenią. Starsze natomiast, w okresie przedłużającej się suszy. Miskanty nawozimy nawozami organicznymi, np. kompostem lub nawozami fosforowymi, czyli wieloskładnikowe. Warto też zwrócić szczególną uwagę na coroczne przycinanie, jest to bardzo ważne, otóż ścinamy je wiosną, na wysokości 10 cm. Ponadto jak większość roślin, miskant potrzebuje okrycia na zimę.