Rozplenica japońska – uprawa, odmiany, pielęgnacja

rozplenica

Rozplenica japońska charakterystyka 

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) zwana również trawą błotną to gatunek trawy wieloletniej, która naturalnie występuje w Azji i Australii. Roślina ta posiada charakterystyczne ciemnozielone liście, które osiągają długość około 60-100 cm i tworzą zwarte kępy, a ich łodygi zakończone są różnokolorowymi kłosami. Rozplenica japońska posiada fontannowy kształt, przez co czasami nazywana jest “fontannową trawą ozdobną”. 

Odmiany rozplenicy japońskiej 

Kolor liści i wielkość rośliny zależne są od jej odmiany. Najbardziej popularnymi odmianami rozplenicy japońskiej w polsce są “Hameln”, “Fireworks”  i “Little Bunny”. 

Hameln

Charakterystyczną cechą odmiany “Hameln” jest jej wysokość, roślina może osiągnąć nawet 100 cm. Zaletą tej odmiany jest jej wczesne zakwitanie, które rozpoczyna się już w czerwcu. Kłosy rozplenicy japońskiej “Hameln” są mlecznobiałe. 

Fireworks 

Odmiana “Fireworks” jest o wiele niższa od swojej poprzedniczki, dorasta maksymalnie do 40 cm. Cechą charakterystyczną tej odmiany są różowe liście, które przybierają tę barwę jesienią. Wiosną ich kolor jest biało-zielony. Ta odmiana nie lubi niskich temperatur. 

Little Bunny

Kolejną i jeszcze mniejszą odmianą rozplenicy japońskiej jest “Little Bunny”, jej wysokość to maksymalnie 30 cm (w niektórych przypadkach może osiągnąć 40 cm, jednak jest to rzadkie). Liście tej odmiany są drobne i ostre, a kwiatostany cylindryczne i kłosowate, które w sierpniu mają barwę zieloną, a z czasem zmienia się ona na kremową. 

Rozplenica japońska uprawa

Rozplenica japońska to roślina wieloletnia, która nie posiada specjalnych wymagań i jest odporna na szkodniki oraz choroby. Potrzebuje jedynie słońca i wilgotnego podłoża, które nie może ulec przesuszeniu. Dodatkowo najlepiej czuje się w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej. Można ją równie dobrze posadzić w donicy, jak i w ziemi. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoją wielkość rozplenica japońska odpowiednią ilość miejsca.  

Pielęgnacja 

W pielęgnacji rozplenicy japońskiej bardzo ważną kwestią jest nawadnianie, jeżeli rośnie w słonecznym miejscu, powinniśmy zapewnić jej odpowiednie nawodnienie. Suche liście rośliny należy regularnie obcinać, szczególnie po zimie, umożliwi to rozwój młodym pędom. 

Tak jak każdą roślinę, rozplenicę japońską warto nawozić, jednak należy robić to z umiarem! Reaguje ona źle na nadmiar azotu w glebie. 

Jeżeli zamierzamy zimować roślinę na zewnątrz, dobrze zabezpieczyć ją za pomocą tak zwanych chochołów lub odizolować od zimna poprzez obsypanie kępy korą.