Melisa – właściwości i zalety jej picia

melisa

Melisa to wieloletnia roślina zielna, którą można stosować jako herbatę ziołową. Udowodniono, że ma wiele różnych korzyści zdrowotnych. Była również używana jako przyprawa, chociaż akurat w tej dziedzinie jest mniej powszechnie stosowana niż inne zioła, takie jak bazylia. Czym jest melisa, jakie ma zastosowanie i w jaki sposób ją przyrządzać?

Melisa co to

Melisa lekarska to zioło, które od wieków było stosowane w medycynie tradycyjnej w zwalczaniu stanów takich jak bezsenność, lęk i depresja.

Melisa ma długą historię stosowania jako zioło lecznicze. Pierwsza znana pisemna wzmianka o melisie pochodzi z IX wieku przez Hildegardę von Bingen, po jej zwyczajowej nazwie Melissa, która pochodzi od greckiego słowa „melissa” oznaczającego „pszczołę”.

Melisa właściwości

Melisa jest od wieków stosowana jako lek na różne schorzenia medyczne i psychologiczne. Udowodniono, że łagodzi niepokój i stres i jest często stosowany jako herbata lub w kremach uspokajających skórę.

Liście melisy mogą być spożywane na surowo lub suszone w celach leczniczych, o ile nie zostały wystawione na działanie pestycydów. Pamiętaj, aby nie spożywać za dużo na raz, gdyż może to prowadzić do bólu brzucha i wymiotów.

Liście melisy mają przyjemny zapach i smak, który różni się w zależności od wieku i miejsca uprawy. Zawiera również związki, które mogą mieć różne korzyści zdrowotne, w tym bycie skutecznym środkiem przeciwzapalnym, przeciwutleniaczem, środkiem przeciwdrobnoustrojowym, przeciwskurczowym, związkiem estrogenopodobnym, środkiem uspokajającym, środkiem kardiotonicznym, środkiem odstraszającym owady, środkiem tonizującym nerwy. Badania wykazały, że melisa może być również stosowana do łagodzenia napięcia mięśni i bólu.

Melisa – jak parzyć?

Parzenie melisy to naturalny sposób na czerpanie korzyści z tego zioła bez konieczności łykania tabletek czy picia herbaty z niej przygotowanej. Aby zrobić herbatę, zalej jedną łyżeczką suszonych liści wrzątkiem, przykryj talerzykiem i odstaw na kilka minut.

Melisa to jedno z najpopularniejszych ziół na świecie. Służy do robienia herbaty i naparów ziołowych. Liście są również wykorzystywane w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości uspokajające.

Istnieje wiele przepisów, które można znaleźć w Internecie, które uczą, jak parzyć melisę. Ogólna metoda polega na gotowaniu liści w gorącej wodzie przez 10 minut przed przecedzeniem ich do filiżanki lub kubka.

Melisa to zioło, które od wieków cieszy się popularnością wśród ludzi ze względu na jego uspokajające działanie na umysł i ciało. Ze względu na te właściwości często dodaje się go do naparów ziołowych i herbat, a niektórzy piją go codziennie dla spokoju ducha lub leczenia bólów głowy lub niepokoju. Melisa nie ma większych skutków ubocznych.

Jak często pić melisę?

Jak często należy pić melisę? Picie melisy ma wiele zalet, co oznacza, że należy ją pić regularnie. Optymalne spożycie melisy to 2-3 filiżanki dziennie, ale jeśli bardzo ją lubimy to możemy sięgać po nią nawet częściej.

Melisa – pochodzenie

Melisa to wieloletnie zioło, które pochodzi z południowej i środkowej Europy, ale zostało wprowadzone do innych części świata. Jest członkiem rodziny miętowych i jest spokrewniony z innymi ziołami, takimi jak mięta pieprzowa i mięta zielona.

Uprawa melisy

Melisa jest delikatną rośliną i nie rośnie dobrze w zimnym klimacie. Najlepiej rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie, takim jak Grecja i Włochy.

Roślina pochodzi ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego. Roślina została sprowadzona do Europy Zachodniej przez arabskich kupców, którzy stosowali ją jako lekarstwo na bóle głowy, niestrawność, bezsenność i ból serca.

Melisa to zioło lecznicze stosowane od wieków. Jeśli chodzi o uprawę, roślina najlepiej rośnie w chłodnym klimacie, gdzie występuje od 20 do 30 cm opadów rocznie. Preferuje również glebę o pH od 6 do 8.

Uprawa melisy wymaga bardzo niewielkiego wkładu ze strony ogrodnika, ponieważ jest bardzo odporna. Roślina ta może tolerować zarówno gorące, jak i zimne klimaty, więc przetrwa nawet, jeśli zapomnisz o swoim ogrodzie na letnie miesiące.