Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

szałwia omszona

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to roślina zielna, którą można spotkać w Europie (południowej, środkowej i wschodniej) oraz na części obszaru Azji i rośnie na wilgotnych obszarach, takich jak łąki i bagna. Czym jest szałwia omszona, jak ją uprawiać i gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Szałwia omszona – co warto o niej wiedzieć?

Szałwia omszona, znana również jako Salvia nemorosa, to zioło lecznicze, które jest często stosowane w preparatach ziołowych. Szałwia omszona rośnie w Europie i Azji i tworzy kępy w wysokości około 60 cm.

Liście są szaro-zielone i błyszczące, podczas gdy kwiaty tworzą kiście małych kwiatów lawendy na przypominających kolce łodygach, które wznoszą się ponad liśćmi. Roślina wytwarza lekkie zielonkawo-żółte owoce, które początkowo mają podłużny kształt, ale po osiągnięciu dojrzałości stają się zaokrąglone.

Szałwia omszona – zastosowanie

Stwierdzono, że szałwia omszona ma właściwości odstraszające komary. Kto by nie chciał pozbyć się uciążliwych komarów z ogrodu lub balkonu czy otoczenia domu? Dzięki posadzeniu w ogrodzie lub na balkonie w doniczce możemy, przynajmniej częściowo, się ich pozbyć.

Generalnie szałwię omszoną stosuje się w celach dekoracyjnych w domu lub ogrodzie ze względy na jej wygląd i zapach.

Szałwia omszona – uprawa

W jaki sposób uprawiać szałwię omszoną? Najlepiej w tym celu wykorzystać miejsce dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być umiarkowanie sucha oraz luźna i bogata w składniki pokarmowe. Po przekwitnięciu należy przycinać pędy.