Śliwka (owoc) – charakterystyka i wartości odżywcze

śliwka

Śliwki to rodzaj owoców, które są zazwyczaj w kolorze ciemnofioletowym. Mają gładką skórkę i soczysty miąższ. Są uważane za dobre źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Dowiedz się, jakie właściwości mają śliwki, dlaczego warto je jeść i jak uprawiać drzewko owocowe śliwę.

Śliwka (owoc) – charakterystyka

Śliwki można jeść na surowo lub gotowane, ale najczęściej używa się ich w dżemach, przetworach i deserach.

Śliwki to grupa drzew pestkowych z rodzaju Prunus, w skład której wchodzą migdałowce, morele, wiśnie, nektarynki, brzoskwinie i śliwki.

Śliwka to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Służą do wyrobu dżemów i galaretek, ciast i innych deserów. Ma słodki smak z odrobiną kwaskowatości. Śliwka jest bardzo popularna zarówno w Europie jak i USA.

Śliwka wygląd

Śliwki to rodzaj owoców, które są zazwyczaj w kolorze fioletowym, ale mogą być również czerwone lub żółte. Rozmiar śliwek może się różnić, ale zazwyczaj mają one średnicę od 2 do 8 cm.

Śliwki to owoce, które można spożywać na wiele różnych sposobów. Można je jeść świeże, konserwowane, suszone, gotowane na dżemy i galaretki lub przerabiane na wino. Wygląd owoców śliwki jest ważną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy określaniu najlepszego sposobu spożycia śliwek.

Kolor śliwek waha się od ciemnofioletowego do jasnofioletowego, a niektóre odmiany mają biały miąższ. Waga śliwek na ogół waha się od 12 do 30 gramów, ale niektóre odmiany są większe lub mniejsze niż ten zakres.

Wartości odżywcze śliwek

Śliwki są bogate w składniki odżywcze i mogą być spożywane na świeżo, suszone lub przerabiane na dżemy.

Wartości odżywcze śliwek w 100g:

  • Zawartość kalorii: 57

  • Węglowodany: 10g

  • Białko: śladowe

  • Włókno: 2g

  • Tłuszcz: 0g

Właściwości przeczyszczające śliwek

Śliwki to rodzaj owoców, które mają właściwości przeczyszczające.

Właściwości przeczyszczające śliwek wynikają z wysokiego poziomu sorbitolu i innych cukrów w nich zawartych. Po zjedzeniu te cukry rozkładają się w jelitach i uwalniają gaz, co powoduje wypróżnienia.

Śliwki to owoce o działaniu przeczyszczającym. Mogą być używane do rozwiązywania problemów z zaparciami, ale przedtem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Właściwości przeczyszczające śliwek wynikają z dużej zawartości w nich błonnika pokarmowego i sorbitolu. Ten ostatni to alkohol cukrowy występujący w wielu owocach, który ma działanie przeczyszczające na ludzi.

Witaminy zawarte w śliwkach

Śliwki są doskonałym źródłem witaminy C, potasu i błonnika. Śliwki to rodzaj owoców, które zawierają wiele witamin. Jedna śliwka zawiera około 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Zawierają również potas i błonnik, które są ważne dla zdrowia.

Najpopularniejszym rodzajem śliwek są śliwki czerwone, znane również jako „śliwki europejskie”. Mają słodki smak z lekko kwaśnym posmakiem.