Alokazja – pielęgnacja, uprawa, wymagania

alokazja

Miłośnicy roślin domowych z pewnością nieraz słyszeli o roślinie o pięknie brzmiącej nazwie: alokazja. Jest to roślina występująca w kilku odmianach, a każda z nich prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Czy jest to kwiat doniczkowy łatwy w hodowli, czy należący do tych bardziej wymagających? Jak dbać o alokazję? Oto kilka praktycznych porad i wskazówek.

Rodzaje i odmiany alokazji

Wyróżnia się kilka rodzajów tej rośliny. Są to:

  • alokazja amazońska
  • Alocasia zebrina
  • Alocasia cucullata
  • Alocasia lauterbahiana

Najpopularniejszym i najczęsciej spotykanym rodzajem alokazji jest alokazja amazońska. Wśród tego gatunku znajdują się charakterystyczne odmiany, m.in alokazja polly. Charakteryzuje się charakterystycznym wzorem na liściach. Ma duże, strzałkowate blaszki liściowe.

Alocasia zebrina posiada piękny, pasiasty wzór na łodydze, wyglądem przypominający paski zebry.

Alocasia cucullata ma również wydłużone, strzałkowate liście, a szczególnie interesującą odmianą wśród tego gatunku jest black velvet, która posiada ciemne, welurowe liście.

Natomiast Alocasia lauterbahiana wyróżnia się nietypowymi, czerwonymi łodygami. Liście również są wydłużone i czerwone od spodu.

Wymagania alokazji

Ten kwiat domowy wymaga jasnego stanowiska, jednak nie może stać na miejscu bezpośrednio narażonym na słońce. Najbardziej optymalne warunki to 23 – 28 stopni Celsjusza, zimą natomiast jest to 20 stopni Celsjusza. Temperatura nie może być niższa. Jest to roślina, która lubi ciepło, a najlepiej czuje się w warunkach podobnych do jej warunków naturalnych.

Alokazja naturalnie występuje w tropikach, gdzie jest bardzo wilgotne powietrze. Do prawidłowego funkcjonowania wymaga więc wysokiej wilgotności powietrza.

Jak prawidłowo pielęgnować alokazję?

Pielęgnacja alokazji opiera się na jej częstym zraszaniu, dbaniu o to, aby powietrze wokół niej miało odpowiedni stopień wilgotności. Można zatem postawić ją niedaleko nawilżacza powietrza, spryskiwać, lub wylać na podstawkę wodę, która będzie parować. Gleba, w której rośnie, również powinna być wilgotna. Nie należy przelać rośliny – spowoduje to jej gnicie.

Podłoże, w którym kwiat najlepiej się czuje, musi być żyzne. Może być to podłoże z dodatkiem próchnicy, natomiast jego odczyn powinien być delikatnie kwasowy. Zimą warto nawozić podłoże raz na miesiąc, natomiast w sezonie wiosenno – letnim dwa razy w miesiącu.

Dla kogo jest alokazja?

Roślina ta będzie idealna dla osób, które mają doświadczenie w uprawie roślin doniczkowych. Ponieważ trzeba regularnie i stale zapewniać jej wilgoć na odpowiednim poziomie, nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie. Warto jednak spróbować się nią zająć, ponieważ z drugiej strony jej uprawa na pewno nie jest ekstremalnie trudna. Dlatego osoba rozpoczynająca swoją przygodę z roślinami również może dać sobie z nią radę i cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem.

Jaką alokazję wybrać na początek?

Jeśli to początek przygody z alokazją, warto wybrać odmianę polly. Alokazja polly wygląda bardzo atrakcyjnie, będzie idealnym wyborem na początek.